top of page

Co zastąpi CEIDG w 2021 roku?


Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii postanowiło zrobić porządek z e-usługami dla przedsiębiorców, ponieważ coraz więcej przedsiębiorców korzysta właśnie z usług przez internet, co niewątpliwie w 2020 roku związane było z pandemią wirusa COVID-19. W lipcu 2021 roku portal CEIDG zostanie zlikwidowany, a właściwie powinniśmy powiedzieć, że zostanie połączony - z portalem biznes.gov.pl. To na nim każdy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie miał swoje konto i dostęp do wszystkich informacji, np. przyznanych koncesji, zezwoleń czy kodów PKD. Ma to ułatwić dostęp do całości informacji i e-usług, bez potrzeby rejestracji na kilku portalach i obsługiwania różnych narzędzi internetowych. Już dziś przedsiębiorca, który ma, bądź założy konto na biznes.gov.pl, może w nim sprawdzić swój wpis do rejestru CEIDG i dokonać zmian we wpisie bez potrzeby odwiedzania ceidg.gov.pl. Przyszły przedsiębiorca może zarejestrować działalność przez biznes.gov.pl i dzięki posiadaniu konta w tym serwisie, korzystać z możliwości załatwiania pozostałych spraw urzędowych przez internet.


Obecnie działalność można też w dalszym ciągu zarejestrować przez portal w CEIDG. Można więc mieć zarówno konto w CEIDG, jak i na biznes.gov.pl. Oba konta nie są jednak ze sobą połączone. Z poziomu portalu CEIDG można naturalnie dokonywać zmian w rejestrze, ale nie widać na nim, jakie inne sprawy urzędowe przedsiębiorca może załatwić on-line. Po połączeniu CEIDG z biznes.gov.pl przedsiębiorca zyska jedno konto użytkownika, czyli „konto przedsiębiorcy”, zamiast dotychczasowych dwóch. A więc będzie jedno miejsce do sprawdzania powiadomień, statusu i historii realizowanych przez siebie spraw urzędowych, również spraw załatwianych w rejestrze CEIDG. Jak podaje resort, na razie jednak z konta przedsiębiorcy nie będzie można przejść bezpośrednio do portalu podatkowego czy ZUS PUE. Obecnie konto w portalu CEIDG mogą mieć tylko ci, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i mają profil zaufany. Z kolei na biznes.gov.pl w tej chwili konto może założyć każdy, nawet, gdy nie ma profilu zaufanego czy e-dowodu. Rejestracja możliwa bowiem jest przez adres mailowy. To ma się również zmienić, a do logowania czy rejestracji konta przedsiębiorcy w biznes.gov.pl potrzebny będzie w przyszłości także profil zaufany.


To jednak nie koniec zmian. Już w październiku 2021 roku na biznes.gov.pl pojawi się wyszukiwarka firm, i to zarówno tych zarejestrowanych w CEIDG, jak w Krajowym Rejestrze Sądowym. Aktualnie bowiem nie ma wspólnej wyszukiwarki - aby sprawdzić podmioty prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze lub spółki musimy korzystać z różnych stron internetowych. Kontrahenta spółkę trzeba sprawdzać w wyszukiwarce eKRS, a prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą - w wyszukiwarce portalu CEIDG. Jesienią powstanie więc jedno narzędzie do wyszukiwania firm indywidualnych i spółek handlowych, co uprości przedsiębiorcom weryfikację kontrahentów. Konto przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl docelowo zostanie też wzbogacone o listę sugerowanych spraw, które użytkownik powinien załatwić w najbliższym czasie. System będzie wysyłał przypomnienia o zbliżających się terminach załatwienia danej sprawy urzędowej, tak by przedsiębiorca nie przeoczył żadnej ważnej dla niego daty związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej.


W październiku 2021 roku przez portal biznes.gov.pl w założeniu mają ruszyć również e-doręczenia. To znaczy, że zamiast papierowego listu urzędowego, przedsiębiorca będzie mógł otrzymać pismo w formie elektronicznej na jego indywidualną skrzynkę do doręczeń elektronicznych. Usługa e-doręczenia będzie bezpłatna i prawnie równa z wysłaniem tradycyjnego listu poleconego za potwierdzeniem odbioru lub doręczeniem osobistym. Przedsiębiorca będzie mógł z takiego rozwiązania skorzystać, nie będzie to jednak obowiązkowe.


Rok 2021 roku wydaje się więc kamieniem milowym pod kątem cyfryzacji w relacjach z przedsiębiorcami. A my na własnej skórze przekonamy się, jak system ten sprawdzi się w rzeczywistości.

3 views0 comments
bottom of page